Ako sa učiť efektívne?

Koncentrácia

Pre učenie je nevyhnutná. Čím koncentrovanejšie pracuješ, tým rýchlejšie a ľahšie sa dostaneš k cieľu. Prílišné pohodlie učeniu neprospieva. Práve preto sa neodporúča pri učení ležať ale posadiť sa za stôl.

Ako si dĺžku koncentrácie môžeš natrénovať?

  • Rozdeľ si čas, začni s 10 minútami. Počas týchto 10 minút pracuj bez toho, aby si pozeral na hodiny.
  • Ak zistíš, že sa môžeš koncentrovať dlhšie, predĺž si čas na 15 minút. Časové rozpätie stupňuj až na 30 minút. Potom treba urobiť krátku prestávku. A to aj v prípade, ak sa cítiš sviežo.
  • Ak sa ti už prvých 10 minút zdá byť príliš dlho, začni s 5 minútami. Záleží na tom, aby si sa naozaj koncentroval na učebnú látku.

Vyhraď si čas na učenie

Urč si presný čas, kedy sa budeš učiť. Skús nájsť také hodiny, ktoré máš voľné každý deň, alebo väčšinu dní. Zo začiatku sa do učenia budeš musieť nútiť, ale ak budeš stanovený čas dodržiavať, postupne sa učenie stane zvykom. Dôležité je tiež vedieť si rozdeliť čas a učenie naplánovať.

Niekomu vyhovuje učiť sa ráno, niekomu cez deň alebo v noci. Ráno je mozog oddýchnutý, ľahšie si učivo zapamätáš. Učenie však môže byť stresujúce, preto je vhodné v tomto čase len opakovať už naučené, napr. pred písomkou, ktorá ťa v ten deň čaká. Ak sa učíš cez deň, po vyučovaní, učenie máš rýchlo z krku a dobrý pocit mať večer voľno. Ak ale nemáš vnútornú disciplínu, vnútorný hlas ti bude hovoriť „do večera je ďaleko, ešte máš kopu času“ a to môže spôsobiť, že sa budeš aj tak učiť dlho. Ak sa učíš večer, počas spánku sa ti učivo ľahšie a na dlhšiu dobu v hlave uloží. Na druhej strane, môžeš byť unavený a učenie pôjde pomalšie.

Premysli si, aký čas na učenie, bude pre teba najviac vyhovujúci a učenie bude skutočne efektívne.

Motivácia

Dôležitý je aj tvoj postoj k učeniu. Postoj „musím“ je potrebné zmeniť na „chcem“. Skús nájsť na danom učive aspoň niečo pozitívne, pre ktoré sa oplatí chcieť sa ho naučiť.  Motivovať sa môžeš aj odmenou. Napríklad: „Keď sa naučím túto časť, kúpim si niečo dobré, a pod.