Mýliť sa je ľudské

Toto je 5 vecí, ktoré boli vynájdené omylom.

KARDIOSTIMULÁTOR

Jeho vynálezca namiesto toho, aby do prístroja vložil rezistor s odporom 10 000 ohmov, doň nainštaloval variantu s hodnotou 1 megaohm. Vo výsledku zariadenie produkovalo signál, ktorý bol aktívny 1,8 milisekundy a potom sa na sekundu zastavil. Wilson Greatbatch si uvedomil, že precízny vodič by mohol regulovať pulz a „prepísať“ nedokonalý srdcový tep.

COCA COLA

Farmaceutický výrobok sa neujal na žalúdočné ťažkosti, ale ako nealkoholický nápoj dokonale.

PENICILÍN

Škótsky lekár Alexander Fleming vôbec nemal v pláne revolúciu v medicíne. V skutočnosti to bola úplná náhoda. Fleming totiž nechal vo svojom laboratóriu kultúru baktérií zlatého stafylokoka dva týždne. Po návrate zistil, že ich rast znemožnila pleseň s názvom Penicillium notatum.

ČIPSY

Jeden z hostí v reštaurácií sa sťažoval, že jeho hranolčeky sú príliš hrubé a kašovité. Legenda hovorí, že kuchár potom nakrájal zemiak na extrémne tenké kúsky a vysmažil ho do hneda. Hosť si jeho pokrm veľmi pochvaľoval a tak vznikli prvé čipsy.

PLASTELÍNA

Táto hmota bola pôvodne využívaná na čistenie tapiet v miestnostiach, kde bol kozub a steny boli špinavé od sadzí. Vznikom vinylových tapiet, ktoré boli ľahko čistiteľné špongiou, plastelína stratila svoje primárne opodstatnenie. Príbuzná vynálezcu, učiteľka v materskej škole, teda dala hmotu pripomínajúcu tmel deťom, aby sa s ňou hrali. Deti mali z novej zábavy obrovskú radosť. Neskôr bol z hmoty odstránený čistiaci prostriedok, bol nahradený farbivom a dostal svoj súčasný názov plastelína.

 

Toto je dôkaz, že pomýliť sa nemusí byť vôbec zlé. Je dôležité nebáť sa, aj chyba nás vie posunúť vpred.